איך יוצרים חיי קהילה במרחב הוירטואלי


פורסם בידיעות הקיבוץ ב-3.6.2016

מעוף+ אתר קהילתי עם כלים מתקדמים נוחים ושימושיים
בעידן שבו הרשתות החברתיות משתלטות על המרחב הווירטואלי, האם עדיין צריך אתר קהילתי לישוב, למושב, לקיבוץ? כדי לענות על השאלה הזו צריך לחדד תחילה מהם הצרכים של אתר קהילתי, והאם אנו מדברים על אתר, פורטל או על מערכת כוללת?

בעוד השימוש ברשתות החברתיות, כמו פייסבוק, יוטיוב, ווטסאפ, נועד לשיתוף מידע, מערכת קהילתית מציעה הרבה מעבר לכך. מערכת קהילתית טובה צריכה להציע זרימת מידע רב כיוונית, לאפשר שיתוף תוכן אישי של חברי הקהילה, כמו תמונות, וסרטוני וידיאו, או תוכן קהילתי כמו פרוטוקולים והחלטות, להציע שירותים לחברי הקהילה, וכן לשתף תכנים ממקורות מידע שונים.

התלבטות נוספת נסובה סביב השאלה, למה צריך לשלם על אתר, והאם הכלים החינמיים לא נותנים מענה מספק? ראשית צריך להבין שהחינם הוא לא באמת חינם, ובמרבית הפעמים נדרשת השקעה שנראית אולי סמלית בהתחלה, אך בהמשך הולכת וגדלה יחד עם הצרכים המתפתחים. שנית, התאמת מערכת חינמית לצורכי הקהילה מסיתה את תשומת הלב מהעיקר לתפל. במקום לעסוק באיסוף תכנים, ובהתאמת שירותים דיגיטליים לצורכי הקהילה, מושם דגש על הצד הטכני של המערכת.

בפני יישוב שכבר קיבל החלטה לרכוש אתר או מערכת קהילתית עומדת השאלה מהי המערכת העדיפה? כדי לקבל החלטה מושכלת כדאי להתייחס למספר פרמטרים. ראשית, יש לבחון את עלות המערכת ביחס לתועלות שניתן להפיק ממנה; שנית, צריך להבין מהם הכלים שכוללת המערכת, והאם היא משלבת כלי שירות לחבר, כמו: קריאות שירות, מערכת קביעת תורים, לוחות מודעות, מערכת שליחת ווטסאפ וכלים נוספים, או שמדובר על מערכת בסיסית שעל תוספת של כל כלי נדרש לשלם עליהם בנפרד?

שיקול נוסף צריך לעסוק ברמה הטכנולוגית. האם מדובר על מערכת מתקדמת בעלת עיצוב רספונסיבי המתאים עצמו לכל סוגי המכשירים, והאם זוהי מערכת סגורה, או שיש לה אפשרות לממשקים עם מערכות חיצוניות?

דבר חשוב נוסף, שיש לתת עליו את הדעת הוא ממשק הניהול והתמיכה שמנהלי המערכת מקבלים. האם מדובר על מערכת ידידותית וקלה לתפעול, האם ממשק הניהול גמיש, והאם המשתמשים נהנים משדרוג שוטף של הכלים ומפיתוחים חדשים של המערכת.

אף שלכל קהילה יש נטייה להניח שההתנהלות שלה ייחודית ויוצאת דופן, עדיין שווה לבחון את שביעות הרצון של משתמשים נוספים. עד כמה המערכת חיה ונושמת, ומה מידת השימוש של חברי הקהילה בה. האם החברים מעודכנים בנעשה בקהילה בזמן אמת? האם המידע נגיש להם גם מהסמארטפון? האם הם משתפים במידע, צורכים מידע ומגיבים אחד לשני, האם הם עושים שימוש בשירותים שהמערכת מציעה, ופונים באמצעותה לבעלי תפקידים?

בסופו של דבר לפני שמחליטים על המערכת אותה רוצים לאמץ, חשוב לקבל החלטה שקולה, ולבחון האם היא עונה על צרכי הקהילה ומאפשרת חיי קהילה נוחים ויעילים במרחב הוירטואלי.

סופית אייזנברג, מנהלת פרוייקטים

מעוף+ אתר קהילתי עם כלים מתקדמים נוחים ושימושיים אמרנו?
הכותבת עובדת בחברת מגוון אפקט המתמחה בפיתוח מערכות טכנולוגיות לגופים ציבוריים, לחברות ולקהילות כבר למעלה מעשור. לאחרונה פתחה מגוון אפקט את מערכת מעוף+ מערכת מידע ותקשורת קהילתית, הכולל מגוון רחב של כלי ניהול קהילתיים. למידע נוסף על מעוף+ www.migvan.co.il

                         לפרטים נוספים אתם מוזמנים ליצור קשר: ישראל רפפורט 054-2209086, גוני רביב 052-3136201                          


מעוף+ פורטל קהילתי ופנים ארגוני מידע ולתקשורת


חידושים ועדכונים

לא עוד אפליקציה: קיצור דרך לאתר בנייד
27
ספטמבר

לא עוד אפליקציה: קיצור דרך לאתר בנייד

אתר היישוב בנייד ייתן למי שישים אותו הרבה יכולות בלי הצורך להתקין אפליקציה.

לא צריך אפליקציה בשביל זה
27
ספטמבר

לא צריך אפליקציה בשביל זה

ההחלטה של גוגל לעודד יצירת גירסאות רזות שאינן דורשות התקנה לאפליקציות אנדרואיד היא הצעד האחרון בניסי...

מאחלים שנה טובה בסימן יצירתיות, מעוף, התחדשות...
16
ספטמבר

מאחלים שנה טובה בסימן יצירתיות, מעוף, התחדשות...

לקוחות יקרים, שנה חדשה בסימן יצירתיות, מעוף, התחדשות... שידרוגים. מאחלים לכם שנה של חדשנות, הזדמנויו...

ד``ר מירה רוזן השיקה אתר משודרג!
10
ספטמבר

ד"ר מירה רוזן השיקה אתר משודרג!

באתר היא מפרסמת מידע אודות הטיפולים השונים, סרטונים ומנפצת כמה מיתוסים! האתר מבוסס טכנולוגיית דרופל,...